.

.

. . .

      

                                             Pielęgnujemy           

 
          strona główna        LESZCZYNA - KOLEBKA ŚLĄSKIEJ MIEDZI                                      
     

 

.

 

 

        oferta programowa

 

        aktualności 

 

..

Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji

Górniczych

 

Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych powstało w 1999 roku z inicjatywy kilkunastu entuzjastów, byłych pracowników kopalni miedzi “Lena” i zakładów powiązanych ze Starym Zagłębiem Miedziowym. Pomysłem ich było, aby na bazie historii przemysłu miedziowego wypromować region złotoryjski jako atrakcyjny ośrodek turystyczny.   

    Pamiętajmy, że koniec lat 90-tych to na ziemi złotoryjskiej czas zamykania zakładów pracy, ich mniej lub więcej udanych restrukturyzacji, ponad 30-procentowe bezrobocie.

 
 

    Celem Towarzystwa jest pielęgnowanie tradycji górniczych ziemi złotoryjskiej zarówno tych sięgających wieków średnich, jak i tych odwołujących się do lat świetności kopalń miedzi “Lena” w Wilkowie, “Nowy Kościół” w Nowym Kościele i “Konrad” w Iwinach.  

     O tym wszystkim mają przypominać mieszkańcom regionu i turystom coroczne Dymarki Kaczawskie w Leszczynie oraz grudniowe obchody święta Barbórki w Złotoryi i Wilkowie, z górniczą orkiestrą, korowodem z lisem-majorem, karczmą piwną, skokami przez skórę itp. Serce polskiej miedzi biło niegdyś w Leszczynie, w okolicznych szybach, sztolniach, chodnikach, dymarkach, kuźniach i piecach.  

    

 

Zabudowania kopalni "Lena" dzisiaj.

 

      Wszyscy członkowie ZTTG pracują na rzecz lokalnego środowiska społecznie, na zasadzie wolontariatu. To zapaleńcy, których sercu bliska jest nasza mała ojczyzna - mówi prezes ZTTG Andrzej Kowalski. Brać miłośników górniczej tradycji tworzą m.in. byli pracownicy Zakładów Górniczych “Lena” i firm, które powstały na bazie zamkniętej kopalni, nauczyciele, inżynierowie i technicy, jest metalurg, budowlaniec, są też urzędnicy. Wszystkich oprócz wspólnego celu i miłości do ziemi złotoryjskiej łączy jeszcze to, że w swojej pracy społecznej nie liczą poświęconego wolnego czasu i każdy z nich oddaje serce górniczej idei.

      Obecnie ZTTG liczy 40 członków zwyczajnych i ponad 300 członków honorowych oraz wspierających. Zapoczątkowany przez ZTTG zwrot w kierunku odrodzenia górniczo-hutniczych tradycji regionu nie byłby możliwy bez zaangażowania środków finansowych i rzeczowych naszych partnerów do których należą złotoryjskie samorządy - Urząd Gminy Złotoryja, Urząd Miasta Złotoryja, Starostwo Złotoryjskie oraz KGHM “Polska Miedź” S. A. i Fundacja Polska Miedź,  - nasi najwięksi naturalni sponsorzy i sprzymierzeńcy, oraz, Euroregion Nysa, Grupa Kapitałowa KGHM, Huta Miedzi “ Legnica”, Huta Miedzi "Głogów",  firma Ren-but, PGP “Bazalt”, Kopalnie Surowców Skalnych, Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych, Zakłady Mechaniczne "Lena" w Nowy Kościele, Mine Master, Vitbis , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Inkobud, firma PTB Antoniego Chamskiego, Carlsberg, Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, firma Bazyl, Zakład Poprawczy w Jerzmanicach Zdroju, Kamieniołom Piaskowca w Bolesławcu.

 

 

 

 

                                                                

Zapraszamy do odwiedzenia naszego regionu.

                                                                                      

                                                                           

 

 

 

        idea
        miejsce
        historia
        wydawnictwa
        ścieżka dydaktyczna
        ludzie
        informator
        gastronomia
        noclegi
        warsztaty edukacyjne
 
        kontakt i rezerwacja
        księga gości
        archiwum
        galeria foto
 

 

       zajęcia survivalowe

       -szkoła przetrwania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..

      

 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

 

.

.

.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.

.

.

 

 

 

 

                                © Copyright  ZTTG   2010

kontakt z biurem 

  formularz online
 

.

.

      ZŁOTORYJSKIE TOWARZYSTWO

      TRADYCJI GÓRNICZYCH

      Leszczyna 1A

      59-500 Złotoryja

 

 

 


.

strona główna        o nas       miejsce          historia      wydawnictwa      edukacja      ludzie

 

 

Tel./fax:  76 87 86 759                      tel.: 76 819 73 03


Tel. gsm.:  603 108 665,   721 299 473

 

skansen@dymarkikaczawskie.pl

.

.